
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 28.4 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 22 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Plastic |
Stock: 680
Distributors
pcbx
Unit Price$0.79441
Ext.Price$0.79441
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.79441 | $0.79441 |
| 10 | $0.67449 | $6.74490 |
| 25 | $0.63881 | $15.97025 |
| 50 | $0.60501 | $30.25050 |
| 100 | $0.57301 | $57.30100 |
| 300 | $0.54136 | $162.40800 |
| 500 | $0.51145 | $255.72500 |
| 1000 | $0.48703 | $487.03000 |
| 3000 | $0.46678 | $1400.34000 |
| 5000 | $0.44737 | $2236.85000 |
